Povídání o přírodních mýdlech

 

Mýdla vyrábím metodou za studena, kdy se jednotlivé ingredience mixují při teplotě do 38 C. Tím jsou zachovány všechny cenné složky přidaných olejů, másel a dalších ingrediencí.

 

Ovoněné jsou vždy jen kvalitními esenciálními oleji. Syntetické parfémy nepoužívám.

 

Barveny jsou jíly, extrakty, rostlinnými prášky, černým uhlím a dalšími přírodními, pro pokožku výživnými, přísadami. Do mýdel jsou přidávány vzácné přísady jako kurkuma, bahno z mrtvého moře, mořská sůl, maceráty, odvary bylin nebo moringa pro svůj blahodárný účinek na pokožku. 

Každé mýdlo je sestaveno tak, aby přísady a přidané oleje a másla společně utvářely to nejlepší pro daný typ pokožky.                  

Skoro všechna tato mýdla, másla, balzámy a krémy jsou 100% přírodní svým složením. Neobsahují žádnou chemii, pěnidla, konzervanty ani jiné zdraví škodlivé přísady jako konvenční kosmetika.

 

Mám i pár takzvaných designových mýdel, která jsou barvena ultramaríny a oxidy železa. U těch je v popisku uvedeno, že jsou z 99% přírodní. Je to z toho důvodu, že barviva je tam vždy méně jak 1% a nejsou považována za zcela přírodní, protože jsou vyrobena v laboratoři.

 

Mýdla nebalím záměrně do žádného papíru ani nevkládám do krabičky. Nejen, že by se zvedly náklady, ale vytvářel by se tím zbytečný odpad. Etikety jsou z recyklovaného kraftového papíru velké tak, aby se na ně vešly veškeré potřebné a vyžadované informace k prodeji.

 

Balíček s mýdly vždy obdržíte balený do papíru, který jsem buď dostala od svých dodavatelů a byly do nich zabaleny jednotlivé suroviny nebo vždy do krabičky a papíru, které jsou plně recyklovatelné. Nevyhazuji co se dá dále použít a mýdla i kosmetiku balím co nejšetrnější cestou k přírodě. Nemusí to vždy být pro oko potěšující alternativa, ale upřednostňuji zerowaste možnost a využití všeho co mám zrovna na skladě. Snažím se, co jen to jde, aby vše bylo bez plastů.

 

Jedna věc, kterou chci zmínit je, že mýdla nehranuji také úmyslně. Pěkné symetrické hrany sice hezky vypadají, ale zabere to čas, je s tím hodně práce a hlavně odpad, který je podle mého názoru zbytečný. Hrany jsou jen očištěny po nakrájení od zbytků mýdla. Každé mýdlo po 1-2 použitích se vám krásně “obrousí” (uhladí) samo.

 

 

 

Minimální odpad a dopad na přírodu je cesta, kterou se snažím jít nejen v osobním životě, ale i při výrobě. Balzámy a deodoranty najdete v papírových recyklovatelných tubách a krémy a šlehaná másla jsou v hliníkových dózách, které můžete dále použít. Dózy od tuhých krémů si můžete schovat, příště si lze objednat jen náplň.

 

Šlehaná másla, tuhé krémy i balzámy na rty neobsahují vodní složku, tudíž jsou zcela bez konzervantu a bez chemie. Jsou to směsi vybraných másel a olejů s přídavkem éterického oleje. Tělová másla a krémy podpoříte a lépe hydratujete svoji pokožku, když je vmasírujete do vlhké pokožky. Nejlepší je kvalitní hydrolát (květová voda) nebo jen vlhká pokožka po koupeli.

 

Pokud jste přírodní ručně vyrobené mýdlo ještě nevyzkoušeli, opravdu o hodně přicházíte. Tyto mýdla totiž nevysušují pokožku jako konvenční sprchové gely. Ano chce to trochu trpělivosti a zvyku, ale fakt to stojí za to, věřte mi.

 

Tmavší mýdla jsou převážně formulovaná na mastnější problematickou pokožku a ostatní buď na smíšenou nebo suchou. Mýdlo vždy odložte na prodyšnou podložku, která mýdlu dovolí hezky vyschnout a hlavně se nesmí máčet takzvaně ve vlastní štávě. Prodloužíte tím jeho trvanlivost. Mýdlo by vám mělo vydržet 4-8 týdnů, záleží na velikosti mýdla.

 

Snažím se aby mýdla byla jedinečná nejen svým obsahem, ale i slastí pro oko. Proto nedělám jen tradiční kostky, ale vytvářím i designové mýdla, na kterých si dávám opravdu záležet. Snad se Vám líbí :)

 

Mějte krásný každý den! 

 

Lucka z LuNatura

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.